אמבטיית קרח לפנים, האם זה כדאי?

אמבטיית קרח לפנים

Last Updated on 30 באוגוסט 2023

אמבטיית קרח לפנים או במילים אחרות: טבילת הפנים במי קרח, האם זה מומלץ? ואם כן, מהם הפרוטוקלים הנכונים יותר? במאמר קצר זה אסביר טיפה על טבילת הפנים בקרח, האם זה הדבר הנכון לעשות ואתן לכם פרוטוקל שיכול לעבוד בהקשר של טבילת הפנים במי קרח.

אמבטיית קרח לפנים היא תהליך פשוט: לוקחים קערה גדולה ונקייה, ממלאים בקרח ומים, נותנים לקרח לקרר את המים לטמפרטורה נמוכה של כ5 מעלות. לאחר מכן מכניסים את הפנים, בלי האוזניים, לתוך מי הקרח הללו לכ 10 שניות, מוציאים את הפנים, נותנים קצת סתירות על הפנים להזרמת הדם, וסיימתם. יש כאלו שעושים זאת כמה פעמים בהפסקות של כ60 שניות בין טבילה לטבילה.

יתרונות של אמבטיית קרח לפנים

טבילת הפנים במי קרח מביאה איתה מספר יתרונות, פיזיים ויתרונות הקשורים לנראות העור, הנה כמה יתרונות ברורים:

  1. עור פנים יפה יותר וזוהר יותר: טבילת הפנים במי קרח גורם לכיווץ חזק של כלי הדם בפנים שלך, תהליך זה בעצם מכווץ את  בלוטות הלימפה וכך מעודד הפחתה של את הופעת הנקבוביות והקמטים בעור הפנים, מה שיכול  לגרום לפנים להיראות מתוחים יותר, “בהירים וזוהרים יותר
  2. הרגעה מהירה וטבעית!: טבילת הפנים במי קרח תגרום לעצבוב ואקטיביזציה של עצב הואגוס והזרמה של הדם ממקומות פחות נדרשים אל הפנים. בעצם, עצבוב של עצב הואגוס על ידי טבילת הפנים במי קרח, יגרום לכם להכנס למצב רגוע ושליו יותר. זוהי טכניקה מהירה להרגעה מחרדות ודאגות, כאשר אתם נמצאים באיזושהי מעגליות מחשבתית שלא משתחררת – אחת הדרכים המהירות לפתור את זה היא פשוט לטבול את הפנים במי קרח, להכנס למצב פארסימפטטי, ולהעביר את המחשבות (ואת מוקדי זרימת הדם) ממקומות לא נדרשים למקומות נדרשים. דרך קלה ומהירה:)

הסכנות של אמבטיית קרח לפנים

גם כאן יש סכנות, שום דבר לא מושלם. הנה שתי הסכנות הגדולות:

  1. פציעה / כווית קור / פגיעה בנימים: כאשר אתם מכניסים את הפנים למי קרח אתם מכווצים בצורה חדה את השרירים הסוגריים מסביב לכלי הדם בפנים, מה שעלול לגרום לשטף דם מקומי ופשוט – פציעה של אחד הנימים הללו בפנים. העור בפנים הוא עדין מאוד, ודק, הקרח עלול לפגוע באותם כלי דם, או פשוט לגרום לכווית קור מקומית בפנים.
  2. דלקת בסינוסים: נתקלתי כבר כמה פעמים באנשים שטבלו את הפנים במי קרח, יום אחרי יום, ואחרי מספר שבועות פשוט קיבלו דלקת בסינוסים. אין הרבה  מחקרים על הנושא של טבילת הפנים במי קרח בהקשר של חסימות ופגיעות בסינוסים, מצאתי את המאמר הזה המראה כי טבילת הפנים במי קרח עלול לגרום בהסתברות גבוהה לחסימות מעברי האף.

ולסיכום - האם מומלץ לטבול את הפנים במי קרח?

קשה לי להגיד אם כדאי או לא כדאי. הסכנות הן ברורות, ואף אחד לא רוצה לעורר דלקת בסיסנוסים בגלל פרקטיקה של טבילת הפנים במי קרח. אני חובב קרח, ובשבילי, אמבטיית קרח יומית שינתה את חיי.הייתי מציע לכם לקחת את הדברים לאט, לא לטבול את הפנים במי קרח כל יום. רק מדי פעם, ורק לזמן מאוד קצר. הכיווץ החזק הזה מביא איתו יתרונות אך גם חסרונות.