תא ציפה – האם טיפול במיכל ציפה יכול לעזור לי? ומה המחיר של מיכל ציפה ביתי?

מאת אופיר סרוסי

מומחה נשימות ואמבטיות קרח
שינה את החיים לאלפי ישראלים.

תא ציפה, המכונה גם מיכל ציפה, הוא מיכל חסר אור ואטום לרעש, המלא במי מלח בטמפרטורת העור, שבו אנשים צפים. תכולת המלח הגבוהה (בדרך כלל מלח אפסום) מאפשרת לך לצוף ללא מאמץ על פני המים, וליצור תחושה של חוסר משקל. המטרה היא להגביל כמה שיותר קלט חושי חיצוני, ולעזור לאדם להגיע למצב עמוק של רגיעה או אפילו לשנות את מצב ההכרה שלו.

התֵּרַפְּיָה הזאת בתחושה סביבתית מוגבלת נקרא “Rest” או במילים אחרות: 
Limited Environmental Stimulation Therapy

תא הציפה הראשון  תוכנן ב-1954 על ידי ג’ון סי לילי, רופא ומדען מוח אמריקאי. הוא עיצב את מיכל הציפה כדי לחקור את מקורות התודעה על ידי ניתוק כל הגירויים החיצוניים.

עם זאת, העבודה על תאי הציפה של לילי השתנתה מאוד במהלך שנות ה-60. תקופה זו סימנה את הניסוי שלו בבידוד חושי (REST) בשילוב עם ניצול של חומרים חזקים כמו LSD, חומר הזיה רב עוצמה, וקטמין, חומר הרדמה מהיר הידוע ביכולותיו להכניס את המשתמש לסוג של טראנס.

במהלך שנות ה- 70, צצו פרסומת בטלויזה של מיכלי ציפה ביתיים ותפסו את העניין של מחקר מדעי הנוגע ליתרונות בריאותיים פוטנציאליים של תאי הציפה הללו.

מהם היתרונות של שימוש בתא ציפה?

 1. הרפיה והפחתת מתח: הסיבה העיקרית שאנשים משתמשים בתא ציפה היא להירגע ולהפחית מתח. ריחוף בחלל שקט וחשוך יכול לעזור למוח שלך לשקט ולקדם תחושת רוגע.
 2.  שיכוך כאבים: מספר מחקרים מצביעים על כך ששימוש במיכל ציפה או תא ציפה, יכולה לעזור במצבים כמו כאבים כרוניים, פיברומיאלגיה ומתח שרירים עקב הציפה שמספקים מי תכולת המלח הגבוהה, המורידים את הלחץ מהשרירים והמפרקים. 
  דוגמא למחקר כזה, פורסם בכתב העת “PAIN” בשנת 2005 על ידי Kjellgren, Sundequist, Norlander, וארצ’ר שכותרתו “השפעות של שימוש בתא ציפה על כאבי מתח שרירים1” מצא שניתן להפחית באופן משמעותי כאב הקשור למתח באמצעות שימוש במיכל ציפה.
  מחקר נוסף של Bood et al. בשנת 2006, שכותרתו “העלאת תגובת הרפיה בעזרת תא ציפה (טכניקת גירוי סביבתי מוגבל) בחולים עם מחלות הקשורות למתח2” מצאו תוצאות דומות.
 3. האצת התאוששות שרירים אחרי אימונים: ספורטאים יכולים שויים להשתמש במיכלי ציפה כדי להאיץ את ההתאוששות לאחר אימון גופני אינטנסיבי. מלח האפסום במים יכול לעזור להקל על כאבי שרירים.
 4. שיפור איכות השינה: מכיוון שהחוויה הכללית בתא ציפה יכולה להיות די מרגיעה, היא יכולה לשפר את השינה על ידי הפחתת חרדה וקידום תחושת רוגע ומנוחה
 5. יצירתיות ופתרון בעיות: מספר לא מבוטל של אנשים מדווחים על יצירתיות ויכולת פתרון בעיות מוגברת לאחר שימוש בתא ציפה. התיאוריה היא שעל ידי ניתוק גירויים חיצוניים, התודעה חופשית לשוטט ולחקור מסלולי מחשבה חדשים. מעניין אין ספק.
  אין מחקרים שגילו את הנקודה הזאת באופן ישיר, אבל באופן עקיף, מחקרים שונים גילו כי תא ציפה יכול להרגיע ולהעלות את התחושה הכללית החיובית, מה שמעודד יצירתיות ופתרון בעיות.
  מחקר אחד כזה הוא מחקר משנת 2014 שפורסם בכתב העת האירופי לרפואה אינטגרטיבית שכותרתו “טיפול בגירוי סביבתי הגבלת ציפה ונמנום על מצב מצב רוח וכאבי שרירים בספורטאי עילית:
  מחקר פיילוט3”, שבו המשתתפים דיווחו על מצבי רוח משופרים, שיכולים להיות קשורים. בעקיפין ליצירתיות מוגברת.
  מחקר נוסף שכותרתו “ההשפעות הקיצוניות של טכניקת גירוי סביבתי מוגבלת במיכל ציפה על התאוששות מפעילות אקסצנטרית מקסימלית” שפורסם על ידי מורגן, סלצ’ינסקי וסטולטס-קולהמיין4 בכתב העת Journal of Strength and Conditioning Research בשנת 2013, הראה כי REST (Restricted Environmental Stimulation Technique) עשויה) לעזור בהפחתת הכאב הנתפס ומצבי הרוח השליליים, מה שעלול ליצור קרקע פורייה יותר לפריחה של היצירתיות.

אין מחקרים שגילו את הנקודה הזאת באופן ישיר, אבל באופן עקיף, מחקרים שונים גילו כי תא ציפה יכול להרגיע ולהעלות את התחושה הכללית החיובית, מה שמעודד יצירתיות ופתרון בעיות.

מחקר אחד כזה הוא מחקר משנת 2014 שפורסם בכתב העת האירופי לרפואה אינטגרטיבית שכותרתו “טיפול בגירוי סביבתי הגבלת ציפה ונמנום על מצב מצב רוח וכאבי שרירים בספורטאי עילית: מחקר פיילוט” (תמצאו את המחקר ברפרנס מספר 3 ברשימת מקורות.
במחקר הנ"ל שבו המשתתפים דיווחו על מצבי רוח משופרים, שיכולים להיות קשורים. בעקיפין ליצירתיות מוגברת.

מחקר נוסף שכותרתו “ההשפעות הקיצוניות של טכניקת גירוי סביבתי מוגבלת במיכל ציפה על התאוששות מפעילות אקסצנטרית מקסימלית” שפורסם על ידי מורגן, סלצ’ינסקי וסטולטס-קולהמיין5 בכתב העת Journal of Strength and Conditioning Research בשנת 2013, הראה כי REST (Restricted Environmental Stimulation Technique) עשויה) לעזור בהפחתת הכאב הנתפס ומצבי הרוח השליליים, מה שעלול ליצור קרקע פורייה יותר לפריחה של היצירתיות.

מהם החסרונות והסיכונים בשימוש בתא ציפה?

 • קלסטרופוביה: אנשים שהם קלסטרופוביים, החוששים ממקומות סגורים, יכולים להכנס להתקף ולהרגיש מאוד לא בנוח במיכל ציפה, מכיוון שתאי ציפה הם בסופו של דבר – חללים קטנים וסגורים.
 • סחרחורת או בחילה: אנשים מסוימים עלולים לחוש סחרחורת או בחילה במהלך או לאחר סשן בתא ציפה, אולי בגלל תכולת המלח הגבוהה של המים או תחושה יוצאת דופן של ציפה שהם לא רגילים אליה.
 • גירוי מלח: תכולת המלח הגבוהה של המים עלולה לגרום לגירוי בעור ובעיניים, במיוחד אם יש לך חתכים קטנים או שריטות. זה יכול גם להזיק אם בלעת בטעות מים מלוחים כל כך. חשוב לתת את הדעת על הנושא הזה גם.
 • סיכונים פסיכולוגיים: יש אנשים / טיפוסי אישיות שעלולים לחוות חרדה, פאניקה או הזיות במיכל ציפה, במיוחד אם הם נוטים לחוויות כאלה בסיטואציות של שקט עמוק.

למי לא כדאי להשתמש בתא ציפה?

רוב המבוגרים במצב בריאותי טוב יכולים להשתמש בבטחה במיכל ציפה / תא ציפה. אנשים הסובלים מבעיות עור עלולים למצוא את תכולת המלח הגבוהה של המים מגרה ולא נעימה. אלו עם קלסטרופוביה או הפרעות חרדה אחרות עלולים שלא ליהנות מהחוויה הזאת וחשוב לוודא ולהיות כנה עם עצמך/עם המטפל בתא ציפה לפני קבלת ההחלטה לנסות את התהליך.

נשים בהריון עשויות למצוא את תא הציפה כחוויה מקלה מאוד בשל החוויה חסרת המשקל, אך תמיד צריכות להתייעץ קודם עם רופא בהקשר הזה. שימוש בתא ציפה לא מומלץ לאנשים תחת השפעת סמים או אלכוהול, או לאנשים עם מחלת כליות (בשל תכולת המגנזיום הגבוהה במלח האפסום).

האם יש הזיות בתא ציפה?

לגבי חוויות של הזיה בתוך תא ציפה: מטופלים או מתנסים בתאי ציפה, הרבה פעמים מדווחים על חוויה של הזיות הדומות להזיות שאנו חווים לאחר נטילת סמים מסויימים.

צריך לזכור את הבעייתיות של הדיווח של בנאדם על הזיה אל מול פנטזיות לחוות הזיות בתוך מיכל ציפה, על בסיס שמועות/חוויות של אחרים. מה שנקרא “חוויות שווא”.

במילים אחרות: צריך להבין האם התת-מודע שלנו משפיע על החוויה של “הזיה” בגלל שמועות על הזיה במיכלי ציפה, או שהחוויה אמיתית ברמה הפיזיולוגית.

ב2015 נערך מחקר6 שחילק 2 קבוצות של סה”כ 46 אנשים, חלוקה המבוססת על שאלון שבדק: כמה האנשים הללו יותר נוטים לחוות הזיות ביום יום שלהם יחסית לאחרים שפחות נוטים לחוות הזיות. 

המחקר סיכם כי יש בסיס להאמין שההזיות המדווחות הן אמיתיות, ולא “סתם” פנטזיות מבוססות על סוגסטיה, או, הנטיה לחוות דברים על בסיס השפעה תת-מודעת.

מחיר תא ציפה ביתי

יש כמובן אפשרות למצוא ספקים של תאי ציפה ולהרשם לתשלום קבוע או פשוט לביקור בתא ציפה כזה או אחר. אם אתם שוקלים לרכוש תא ציפה ביתי, המחיר יעלה כ $3,749 ומצאתי גם במחירים של 3500 דולר. אפשר למצוא באלי אקספרס, ואל תשכחו שיש עלויות של מכס.

מקורות המאמר

 1. השפעות של שימוש בתא ציפה על כאבי מתח שרירים ↩︎
 2. Eliciting the relaxation response with the help of flotation-rest (restricted environmental stimulation technique) in patients with stress-related ailments. ↩︎
 3. Flotation restricted environmental stimulation therapy and napping on mood state and muscle soreness in elite athletes: A novel recovery strategy? ↩︎
 4. The acute effects of flotation restricted environmental stimulation technique on recovery from maximal eccentric exercise ↩︎
 5. Predicting Psychotic-Like Experiences during Sensory Deprivation ↩︎

קורס נשימות

הקורס היחידי בארץ בעברית מלאה
ששינה את החיים לאלפי אנשים
שיעור חינם

סדנאות אמבטיות קרח

סדנה לחברות וארגונים

סדנה קבוצתית

סדנה זוגית

סדנת נשימות ואמבטיית קרח

/ באיזור המרכז /
/ מספר המקומות מוגבל /

שריינו מקום עכשיו !