קרח יבש – מה זה קרח יבש (פתיתים ובלוקים), איך לאחסן קרח יבש, כמה זמן מחזיק קרח יבש, ומי מוכר קרח יבש בישראל (בתל-אביב, ראשון לציון, באר שבע ומכירה בכל הארץ)

קרח יבש

Last Updated on 30 באוגוסט 2023

לקרח יבש יש אינספור יישומים החל משימוש תעשייתי ועד בידור. בין אם אתם בתל אביב, בירושלים או בחיפה, הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הצורה הייחודית הזו של פחמן דו חמצני.

10 דברים מעניינים על קרח יבש!

 1. גילוי הקרח היבש: קרח יבש התגלה בשנת 1835 על ידי כימאי צרפתי בשם אדריאן-ז’אן-פייר ת’ילוריה. הוא הבחין בהיווצרות קרח יבש כאשר פתח את המכסה של מיכל גדול של פחמן דו חמצני נוזלי. הפחתת הלחץ המהירה גרמה לאידוי חלק מה-CO₂ הנוזלי, מה שבתורו גרם לירידה מהירה בטמפרטורה, והצמיד את ה-CO₂ הנותר לקרח יבש.
 2. סובלימציה: אחת התכונות הייחודיות ביותר של קרח יבש היא שהוא לא נמס לנוזל בלחץ אטמוספרי כמו קרח רגיל. במקום זאת, הוא עובר סובלימציה, כלומר הוא הופך ישירות ממוצק לגז.
 3. טמפרטורה קרה: קרח יבש הוא קר במיוחד, עם טמפרטורת פני השטח של כ-78.5°C (-109.3°F). הקור העז הזה הוא הסיבה שהוא משמש למשלוח פריטים מתכלים שצריך להישאר קפואים.
 4. מקור השם “קרח יבש”: המונח “קרח יבש” סומן כסימן מסחרי על ידי תאגיד DryIce של אמריקה בשנת 1925. הוא נקרא “יבש” מכיוון שהוא אינו משאיר שאריות כמו קרח מים כאשר הוא נמס.
 5. טיפול בטוח: אם אתה נוגע בקרח יבש בידיים חשופות, אתה יכול לקבל כוויות קור תוך שניות. השתמש תמיד בכפפות או במלקחיים בעת הטיפול בקרח יבש.
 6. מקור הפחמן הדו חמצני: הפחמן הדו חמצני המשמש לייצור קרח יבש מקורו לעתים קרובות כתוצר לוואי מתעשיות אחרות, מה שהופך אותו למוצר ממוחזר במקרים רבים.
 7. האטמוספירה של מאדים וקרח יבש: קרח יבש ממלא תפקיד בגיאולוגיה של מאדים. במהלך החורף במאדים, כמות משמעותית של הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה של מאדים מתעבה במכסות הקוטב ויוצרות שכבות קרח יבשות.
 8. ניקוי עם קרח יבש: קרח יבש משמש בתהליך ניקוי המכונה “התזת קרח יבש”. זה דומה להתזת חול, אבל במקום להשתמש בחומר שוחק קשה לניקוי משטחים, התזת קרח יבש משתמשת בכדוריות הקרח היבש הרכות. זוהי שיטה ידידותית לסביבה מכיוון שהיא אינה מייצרת פסולת משנית, והכדורים פשוט עוברים לאוויר לאחר השימוש.
 9. קרח יבש הוא גם כיפי!: אפקט הערפל הנראה בהופעות במה ובבתים רדופים נוצר לעתים קרובות באמצעות קרח יבש. כאשר מניחים אותו במים חמים, הוא מתעבה במהירות, ומייצר ענני ערפל עבים.
 10. קרח יבש בטבע: בעוד שאנו מקשרים קרח יבש לצורתו המיוצרת תעשייתית, הוא יכול להיווצר באופן טבעי. באזורים מסוימים עם פעילות געשית, פחמן דו חמצני יכול להשתחרר, ובתנאים הנכונים, לקפוא לקרח יבש.

עובדות אלו מציגות את הרבגוניות והייחודיות של קרח יבש, והופכות אותו ליותר מסתם חומר הקפאה אלא לחומר בעל משמעות מדעית, תעשייתית ותרבותית.

מה זה קרח יבש?

קרח יבש הוא הצורה המוצקה של פחמן דו חמצני (CO₂). שלא כמו קרח טיפוסי העשוי ממים, קרח יבש אינו נמס לנוזל אלא עובר סובלימציה והופך ישירות לגז פחמן דו חמצני.

 1. סובלימציה: כאשר חומר עובר ישירות ממוצק לגז.
 2. טמפרטורה: לקרח יבש יש טמפרטורת פני השטח של כ-78.5°C (-109.3°F).

ייצור קרח יבש

ייצור קרח יבש הוא תהליך מרתק הכולל קירור ודחיסה של פחמן דו חמצני.

 1. איסוף: גז CO₂ נאסף לראשונה כתוצר לוואי מתהליכים תעשייתיים אחרים.
 2. קירור ודחיסה: לאחר מכן ה-CO₂ שנאסף מקורר ונדחס ליצירת נוזל.
 3. התפשטות והתמצקות: CO₂ נוזלי זה מורשה להתרחב, ותוך כדי כך הוא מתקרר במהירות ויוצר קרח יבש מוצק.

אחסון קרח יבש

בגלל הטמפרטורה הקרה במיוחד שלו, אחסון קרח יבש דורש קצת ידע והבנה.

 1. אף פעם לא לאחסן קרח יבש במיכל אטום: כאשר קרח יבש עובר סובלימציה, הוא הופך לגז CO₂ שעלול לגרום למיכל אטום להתפוצץ.
 2. מצנן/קולר מבודד: מצנן מבודד יכול להאט את קצב הסובלימציה, ולהאריך את חיי הקרח היבש.
 3. כפפות בטיחות: השתמש תמיד בכפפות בטיחות בעת הטיפול בקרח יבש כדי למנוע כוויות קור.

קנייה של קרח יבש - איפה אפשר לקנות?

ספק קרח יבשמיקום בארץטלפון אתר אינטרנטאזורי שירות
איריס קרח יבשהתעשיה 30, קרית אתא

035272587

 

אין אתרתל אביב, המרכז וכל הארץ
Dry Ice Express ILחומה ומגדל 6, תל אביב-יפו, מיקוד: 67771060526663538Dryiceexpress.co.ilרמת גן, תל אביב וכל הארץ
אייס גת – קרח יבש וקוביות קרחדרך הדרום 20 קרית גת0522651972איןקרית גת, באר שבע, הדרום וכל הארץ
קרח הארץארלוזורוב 25, רמת גן0779979911Israelice.co.ilתל אביב, ראשון לציון באר שבע וכל הארץ

שיקולים - מה חשוב לבדוק לפני קניית קרח יבש?

קרח יבש עם מים לעשן
 1. מטרה – למה אתם רוכשים קרח יבש? הכמות והסוג (קרח יבש פתיתים או קוביות קרח יבש) של הקרח היבש המתאימים עשויות להשתנות אם אתה משתמש בקרח היבש לשימור מזון לעומת שימוש בקרח יבש לאירוע אירוע.
 2. כמות הקרח היבש המתאימה לך: תמיד קנה קצת יותר קרח יבש ממה שאתה חושב שצריך, הסיבה היא שהקרח היבש מתאדה עם הזמן (סובלימיזציה).
 3. איסוף או משלוח של קרח יבש: ספקים מסוימים עשויים להציע שירותי משלוחים, שהם חיוניים עבור אלה הזקוקים לכמויות גדולות. תוודאו את המחירים עם המשלוח ובלי המשלוח.

האם לקנות פתיתים של קרח יבש או קוביות קרח יבש?

פתיתי קרח יבש הם חתיכות קטנות ודקות יותר של קרח יבש המשמשות לעתים קרובות כאשר יש צורך בקירור מהיר ואחיד.

שימושים בפתיתי קרח יבש מול שימוש בקוביות

קרח יבש לאירועים:

 1. אפקט ערפל: על ידי הנחת פתיתי קרח יבשים במים חמימים, מארגני אירועים יכולים ליצור ערפל צפוף על פני הקרקע, אפקט פופולרי עבור רחבות ריקודים, הופעות במה ובתים רדופים 🙂
 2. תצוגות שולחניות: כמות קטנה של פתיתי קרח יבש בכלים או בקערת סלט יכולה ליצור ערפל מסתורי, מושלם לאירועים או מסיבות סביב נושאים.

שימושים תעשייתיים ומחקריים בקרח יבש

 1. הקפאת הבזק: שטח הפנים הגבוה של פתיתי קרח יבש הופך אותם למושלמים להקפאה מהירה של פריטי מזון, במיוחד בתעשיית פירות הים.
 2. הובלת דגימות ביולוגיות: פתיתי קרח יבש משמשים לעתים קרובות לשינוע דגימות רפואיות וביולוגיות שצריך לשמור בטמפרטורות נמוכות במיוחד.
 3. התזת קרח יבש לניקוי: זוהי שיטת ניקוי יעילה וידידותית לסביבה שבה פתיתי קרח יבש מותזים במהירויות גבוהות לניקוי משטחים.