מניעת סרטן – האם יש טיפול טבעי ומבוסס מחקרית למניעה של סרטן?

מאת אופיר סרוסי

מומחה נשימות ואמבטיות קרח
שינה את החיים לאלפי ישראלים.

מספר מחקרים מאוד מעניינים שפכו אור על ההשפעות העמוקות של חשיפה לקור על תאי החיסון שלנו (תאי הדם הלבנים) ברמה מיקרוסקופית.

הנה דוגמא מעניינתהמחקר הזה שנערך על חיילים בצבא ארה”ב וקנדה, הראה כי טבילה במי קרח, באופן קבוע יכולה להכפיל את תאי ה NK בזרם הדם. אלו הם תאים האחראיים על הרס של תאים זיהומיים, זיהומים בקטרייאלים ואפילו תאים סרטניים

בתמונה: עליה של תאי NK -תאי הרג טבעי, בתגובה לחשיפה יום-יומית לקור. ניתן ללחוץ על התמונה להגדלה

מחקר שנערך באנגליה גילה שטבילת קרח באמבטיית קרח באופן יומי הובילו לעלייה בספירת תאי הדם הלבנים, התאים המהווים את שכבת ההגנה העיקרית של גופנו מפני מחלות.

המחקר הציע שהניסיון של הגוף להתחמם במהלך ואחרי אמבטיית קרח, מאיץ את קצב חילוף החומרים (תרמוג’נסיס) ומגרה את המערכת החיסונית -בעקבות כך מוביל לשחרור של יותר תאי דם לבנים.

תיאוריה זו נתמכה עוד יותר על ידי מחקר אחר שחקר האם מערכת החיסון יכולה להיות מופעלת על ידי גורמים לא זיהומיים, כמו טבילה במים קרים. (Activation of NK cells in subjects exposed to mild hyper- or hypothermic load V Lackovic 1, L Borecký, M Vigas, J Rovenský)

תאי NK מוכפלים- התאים שמקצצים תאים סרטניים בגוף

סוגים מסוימים של תאים זוהו במיוחד במחקר שדיברתי עליו קודם לכן, כמושפעים לטובה מחשיפה לקור. לדוגמה, הייצור וההפעלה של “תאי הרג טבעי“, הידועים גם בתור תאי NK, הממלאים תפקיד מכריע במלחמת מערכת החיסון נגד גידולים, נמצאו כעולים בצורה קיצונית עם חשיפה לקור באופן יומי, אפילו בטבילת קרח קצרה.

מחקר זה, יחד עם המחקר הזה: Possible stimulation of anti-tumor immunity using repeated cold stress: a hypothesis Nikolai A Shevchuk & Sasa Radoja, דיווחו גם הם על עלייה במספר תאי T ציטוטוקסיים או לימפוציטים מסוג T, שהם תאים הממוקדים בהרג של תאים שעברו התמרה סרטנית.

סתם לדוגמא: משטר של 8 ימים של כניסה לקרח באופן יום-יומי, לפרק זמן קצר קצר בעכברים שיפר את ההישרדות שלהם נגד טפיל פרוטוזואה שמדביק את רוב המינים של בעלי חיים בעלי דם חם, כולל בני אדם, וגורם לטוקסופלזמוזיס, החשיפה לקרח גרמה להגברת החסינות התאית תלוית הנוגדנים

השפעה מערכתית חיובית על כלל מערכת החיסון – טבילה בקרח כדרך חיים

מחקר קליני נוסף בדק את ההשפעות של 6 שבועות של טבילה במים קרים – 14 מעלות צלזיוס למשך שעה אחת בכל פעם (המון!) על מערכת החיסון.

התוצאות הראו שהתהליך לא רק הפעיל תאי T במשתתפים אלא גם תאי B והגדיל את הרמות של IL-6, CD3, CD4, CD8, מה שמצביע על מערכת חיסון פעילה יותר.

מחקר אחר על ההשפעות של חשיפה לקור על מערכת החיסון מצא רמות מוגברות של תאי IL-6 ו-NK, מה שהוסיף לגוף ההולך וגדל של עדויות התומכות בהשפעות הממריצות את מערכת החיסון של חשיפה לקור. 

הבחירה בטבילה באמבטיית קרח, באופן יומי או דו שבועי, היא בחירה לא קלה. זה קצת מוזר, להיות אחד כזה שטובל במי קרח, זה קצת “הזוי” (כמו שאמרו לי בפעמים הראשונות שראו אותי נכנס לתוך אמבטיית קרח ביתית מפריזר רצפתי:)

אבל! הבחירה הזאת, למרות שקשה, גם פיזית, גם מנטאלית ובישראל -דורשת קצת עבודה מקדימה לארגן וסידור של אמבטיית קרח. הבחירה הזאת פשוט הבחירה הבריאה והנכונה! מחזקת את מערכת החיסון, מעלה תאי דם לבנים, מעלה את רמות הדופמין בגוף לרמות גבוהות מאוד – ופשוט, דבר נכון לסגל לעצמך כדרך חיים.

קורס נשימות

הקורס היחידי בארץ בעברית מלאה
ששינה את החיים לאלפי אנשים
שיעור חינם

סדנאות אמבטיות קרח

סדנה לחברות וארגונים

סדנה קבוצתית

סדנה זוגית

סדנת נשימות ואמבטיית קרח

/ באיזור המרכז /
/ מספר המקומות מוגבל /

שריינו מקום עכשיו !