נשימות להרגעה

מאת אופיר סרוסי

מומחה נשימות ואמבטיות קרח
שינה את החיים לאלפי ישראלים.

תארו לכם את הסיטואציה הזאת: אתם בבית, הילד צועק, אתם בעבודה- הבוס לוחץ, הזמן קצר ואתם יודעים שבסוף היום יש לכם ערימת פקקים אדירה בכביש. הסטרס מתגבר, אתם מגיבים על כל דבר יוצא דופן ומפתיע בכעס ובעצבים. מרימים את הקול על אנשים שאתם אוהבים, מתנהגים בחוסר שליטה- וזה משהו שאתם בעצמכם לא אוהבים ולא רוצים לעשות.

סטרס הוא דבר חולני, פשוט כך. כשאתם כועסים, מתעצבנים ופשוט ב"לחץ" – מופרש קורטיזול בדם שלכם. כאשר מופרש לאורך זמן קורטיזול בדם – הוא מדכא את המערכת החיסונית. הקורטיזול ידוע כהורמון הדחק, כלומר, כאשר אתם בדחק (סטרס) הגוף מפריש קורטיזול. לאורך תקופות ארוכות, ימים, שבועות, חודשים וכן הלאה- הסטרס היום-יומי פשוט יוריד מכם את החיות.

קורטיזול מול דופמין ואדרנלין

כאשר אתם בלחץ קבוע, אתם מפרישים המון קורטיזול בדם. כאשר אתם מתרגלים נשימות להרגעה, נשימות 2:1 או נשימות קופסה, אתם מורידים את רמות הקורטיזול בדם ונרגעים יותר. מורידים את החומציות בדם, נכנסים יותר פנימה לתוך השקט הפנימי שלכם, ומגלים קצת יותר אושר ורוגע – פה נכנס דופמין לעבודה! דופמין יכול לעלות בנשימות מרגיעות, תחושת ההצלחה המלווה את התרגול, תחושת השקט והרוגע, מעלים את הדופמין שלנו לגבהים יפים:). השילוב בין נשימה ממריצה, הגורמת להפרשה של המון אדרנלין, לבין נשימה מרגיעה – המכניסה אותנו למצב פארסימפטטי, זהו השילוב המנצח ואפשר למצוא את זה בשיטות פרניאמה שונות! קורס נשימה ככלי טיפולי שפיתחתי מלמד את המשתתפים לשלב בין סוגי נשימות ממריצות לסוגי נשימות מאטות. נשימות כמו באסטריקה שהיא נשימה ממריצה מאוד, נשימות סרעפתיות שונות הממריצות מאוד את הגוף, ביחד עם נשימות להרגעה המאטות את המערכת למצב פארסימפטטי.

מהן השפעות סטרס לאורך זמן?

סטרס ודחק לאורך זמן, משפיע כמעט על כל המערכות בגוף שלכם. הקורטיזול נמצא בשפע בדמכם, ואתם חשופים להשפעות שונות ושליליות, כגון חרדה, דכאון, סכנה לפיתוח תסמונת קושינג ועוד המון צרות צרורות.

השפעות קורטיזול סטרס

הפסיכולוגי והפיזי

העניין פה הוא שהמצב הפסיכולוגי, משפיע באופן ישיר על המצב הפיזיולוגי שלכם. הסטרס והלחץ לאורך זמן פוגע בגוף שלכם מבפנים – והחוצה (Inside-out). נניח שאתם בסטרס לאורך זמן, והגוף מתחיל להחלש, וכל מני תסמינים מתחילים לצוץ. אתם פונים לרופא המשפחה שנותן לכם טיפול מקומי בבעיות שנוצרו – למשל, עליתם במשקל? אין בעיה, לכו לדיאטנית. העור שלכם נראה פתאום שונה, פגיע וחלש יותר? אין בעיה- הפניה לרופא עור! התגלה איזשהו גידול – לא בעיה, ביופסיה, ובמקרים אחרים – ניתוחים להסרה וכן הלאה.

לפתור את הבעיה מהבסיס – שינוי פסיכולוגי לבעיה שנוצרה ממצב פסיכולוגי

בקיצור – מה שאני מנסה להגיד פה הוא שתסמינים הנובעים ממצב פסיכולוגי- יכולים להפתר על ידי שינוי המצב הפסיכולוגי. אחת הדרכים לשנות את המצב הפסיכולוגי בקלות ומהירות – היא נשימות. כן כן, פשוט להשתמש באף שלכם, לנשום בתבניות מסוימות – אתם לא תאמינו מה קורה אחרי 10 דקות (ולמשקיענים – 20 דקות ואתם בעולם אחר:)

nadi suddhi נשימות מרגיעות

בחלק הבא אציין לפניכם כמה סוגים של נשימות להרגעה, נשימות להורדת לחץ דם, להפחתת מתח וחרדות וכמובן – נשימות שינקו לכם את הריאות מפסולת, וחיזוק הריאות! שימו לב, אפילו אנשים מעשנים יכולים (ומומלץ מאוד) שיעשו תרגולי נשימה בבית על בסיס יום-יומי. כאשר בנאדם מעשן יש יותר עודפי שריפה בריאותיו, והנשימה שלו היא לא עמוקה. באופן פרדוקסלי, דווקא בנאדם שמעשן, עושה נשימות עמוקות תוך כדי "הפסקת הסיגריה" שלו:) זה מצחיק אבל נכון. בכל מקרה, אפשר לשלב תרגולי נשימות מרגיעות כחלופה להתמכרות לסיגריות, או כאשר מנסים תהליך של גמילה מקנאביס.

מספר שיטות של נשימות להרגעה

  1. נשימות קופסה (Box Breathing)
  2. נשימות 2:1
  3. Nadi Suddhi Pranayama (נשימות מתחלפות)

אני אפרט על כל אחד מסוגי הנשימות בפוסטים נפרדים, ואני אפילו אעשה לכם סרטוני YouTube לגבי כל אחת ואחת משיטות הנשימה.

קורס נשימות

הקורס היחידי בארץ בעברית מלאה
ששינה את החיים לאלפי אנשים
שיעור חינם

סדנאות אמבטיות קרח

סדנה לחברות וארגונים

סדנה קבוצתית

סדנה זוגית

סדנת נשימות ואמבטיית קרח

/ באיזור המרכז /
/ מספר המקומות מוגבל /

שריינו מקום עכשיו !