קמבו

Last Updated on 26 ביולי 2023

זהו פוסט אורח, ביקשתי מאופיר המנהל של NOFEAR לכתוב פה מאמר על קמבו, ואיך שינה לי את החיים, והנה הוא:

החיים בישראל, בתוך ההמולה של תל אביב, היו מערבולת רגשית אחת גדולה בשבילי. היו לי בעיות עם אישתי, בעיות עם העבודה, בעיות פיזיות ופשוט דכאון אחד גדול! כל זה בשילוב עם חוסר השקט היומיומי (עברתי לתל-אביב מקיבוץ שקט בצפון הארץ וספגתי גזלייטינג כבד מהבוס שלי בעבודה), כל זה גבה ממני מחיר. הרגשתי סחוט, גם נפשית וגם פיזית. שמעתי מחבר בעבודה על שיטות ריפוי אלטרנטיבית בשם “קמבו”. כעצלן כרוני ועייף, רק חיפשתי טיפול מהיר שיחזיר לי את שמחת החיים ואת הבריאות הפיזית והמנטאלית שלי, חיפשתי את הדרך הקלה, חיפשתי דופמין קל ומהיר – הלכתי על קמבו.

צפרדע קמבו

הרעיון סיקרן אותי. האם טקס נטוע במסורות עתיקות יכול להציע את הנחמה שחיפשתי? אבל למצוא את קמבו בישראל היה משימה לא פשוטה. זה לא היה משהו שאפשר פשוט להיכנס לחנות ולקנות, וגם לא שירות שרשום בדפי זהב או בסופרפארם.

היי דוקטור, תרשום לי בבקשה משחה מגב של צפרדע שיגרום לי להקיא את כל הקשיים והחולי החוצה. תודה!

החיפוש שלי הפך למשימה אישית. חיפשתי פורומים אונליין, דיברתי עם מתרגלים הוליסטיים, ואפילו שקלתי לנסוע לחו”ל כדי לחוות את זה. אבל לא מצאתי את הדרך.

ערב אחד, כששתיתי תה רותח מדי, בבית קפה מקומי בירושלים, שמעתי שיחה בין שני אנשים שדנו בתחילה על נשימה מהאף ותוך כדי שיחה הם התחילו לדבר על חוויות הקמבו המשונות שלהם. האוזניים שלי התרוממו! חשבתי לעצמי – איך אני, בנאדם שמחפש מידע על קמבו, נתקל בשיחה על קמבו בלב ירושלים?

אזרתי אומץ וניגשתי אליהם, ואז פגשתי את יעל, שמאנית קמבו שחזרה לא מזמן מדרום אמריקה. היא הביאה איתה את הידע ואת הכלים הקדושים לערוך טקסי קמבו כאן בישראל. כל מה שהעבר לי בראש זה OMG הקמבו מחפש אותי, הצפרדע הזאת קלטה אותי.

אז מה זה קמבו? סודות של שמאנית הקמבו- יעל

קמבו

יעל הסבירה לי את התהליך, תוך פירוט על הטיהור האינטנסיבי והשפעות הריפוי העמוקות. היא דיברה על צפרדע הקוף הענקית, מהפרשותיה נגזרה תרופת הקמבו. דבריה ציירו תמונה חיה של יער הגשם באמזונס, הטקסים והקשר העמוק בין האדם לטבע. הייתי מרותק!

יעל סיפרה לי כי הקמבו הוא טקס טיהור אינטנסיבי. טקס קמבו מושרש במסורות עתיקות, טקס זה ידוע בהשפעות הריפוי והניקוי העמוקות שלו.

המונח “קמבו” מתייחס לרפואת הצפרדע המופקת מהפרשות של צפרדע הקוף הענקית, הידועה מדעית בשם Phyllomedusa bicolor.

דו-חי ייחודי זה, עם הגוון הירוק הבוהק שלו, יליד יערות טרופיים. במהלך היום הצפרדע מתחממת בשמש, בנקודה גבוהה, ועם רדת הלילה הצפרדע יורדת אל קרקעית היער בחיפוש אחר בן זוג.

נראה שהצפרדע משתמשת בהפרשות שלה כסוג של קרם הגנה, ומורחת אותו בנדיבות על כל גופה.

טקס קמבו אינו מיועד לבעלי לב חלש!. אלו שחוו טקס קמבו, מתארים זאת לעתים קרובות כטקס מאתגר, אך טקס שמציע אינספור יתרונות.

תומכי קמבו טוענים שהוא יכול לטפל בשפע של מחלות, החל מדיכאון, PTSD וכאבים כרוניים ועד לבעיות פוריות, ספירת זרע נמוכה והסרה של אנרגיות שליליות המתבטאות בין השאר בהתקפי חרדה – משהו מאוד נפוץ בימנו. אפילו סיפרה לי על אדם שעבד בקומה 15 והיה חייב לעלות במעלית, והוא סובל מפחד ממעליות!. הקמבו עזר לו והיום עולה בשמחה לקומה הגבוהה הזאת!

טקס הקמבו הוא מאוד מובנה, מאוד ברור ומאוד קפדני.

איך עושים טיפול בקמבו

נקודות ביד קמבו

אז מה בדיוק מתרחש במהלך טקס קמבו או טיפול בקמבו? התהליך מתוכנן בקפידה תוך מחשבה על בטיחותם ורווחתם של המשתתפים. התפאורה ערוכה כדי להבטיח ביטחון ואבטחה מירביים, כאשר כל משתתף מקבל דברים חיוניים כגון דלי, מים ומגבות.

מחצלות יוגה פרושות בדרך כלל על הרצפה לנוחות נוספת

הסחות הדעת ממוזערות, ומאפשרות למשתתפים לשקוע במלואם בטקס, תוך התמקדות אך ורק בטיהור, ניקוי וריפוי. לפני הטקס, בדרך כלל מומלץ למשתתפים לצום כעשר עד שתים עשרה שעות ולהימנע מסמים, גראס ואלכוהול למשך 24 שעות לפחות.

הטקס מתחיל לעתים קרובות עם צריכת כמות משמעותית של נוזלים, שיכולים להיות מים, מרק קסאווה או מיץ פפאיה מדולל.

השמאן של קמבו, הבקי במורכבות הטקס, לאחר מכן ישרוף חורים זעירים בשכבה העליונה של עורו של המשתתף, בדרך כלל באמצעות מקל גפן או קטורת. כוויות אלו, המכונה לעתים “שערים”, מקלות על ספיגה מהירה יותר של קמבו לזרם הדם.

מספר הנקודות או השערים הללו משתנה, כאשר מתחילים מקבלים בדרך כלל בין שלוש לחמש ומשתתפים מנוסים מקבלים עד אחת עשרה נקודות

מה זה קמבו

תערובת הקמבו, המרכזית בטקס, נגזרת מהפרשותיה של צפרדע הקוף הענקית. הפרשות אלו מיוצרות כאשר הצפרדע נמצאת בלחץ, תערובת הקמבו מורכבות מקוקטייל של פפטידים ביו-אקטיביים.

העוצמה של תערובת זו מבטיחה שהגוף מגיב כמעט מיידית ברגע שהקמבו נוגע בגוף.

כדי לאסוף את ההפרשות הללו, ציידי צפרדעים מחקים את הקריאה הייחודית של הצפרדע, ומושכים אותה. לאחר שנלכדה הצפרדע, מקל במבוק משמש לאיסוף ההפרשות הדביקות מרגלי הצפרדע, שמתייבשות לאחר מכן לשרף. במהלך הטקס, שרף זה משולב עם רוק או מים ולאחר מכן מונח על עורו של המשתתף (אני חייב להגיד שהקטע עם הרוק קצת מגעיל:).

מהן ההשפעות של קמבו ?

ההשפעות הפיזיות של קמבו הן אינטנסיביות ויכולות להיות מעניינות מאוד.

המשתתפים חווים לעיתים קרובות עלייה מהירה בקצב הלב, הזעה מרובה, צמרמורת וסחרחורת.

השפעות נוספות של קמבו יכולות להיות:

השפעה על המעיים – בחילות, הקאות, שלשולים, בריחת שתן,

השפעה תחושתית – תחושות עקצוץ, לחץ בראש ובצוואר, כאבי בטן, קשיי תנועה, ראייה מטושטשת, נפיחות בפנים ואפילו ניתוק.

עם זאת, תופעות אלו חולפות, בדרך כלל נמשכות לא יותר מ-40 דקות.

התגובות הללו דומות מאוד לתגובות של הגוף בתרגילי נשימה, לפחות החלק של ההשפעות התחושתיות. בתרגולי ריברסינג שונים מרגישים את התחשות הללו. אני מעודד תרגול נשימות יום יומי – וללמוד כך להכיר את הגוף ותגובותיו.

לאחר הטקס, המשתתפים מדווחים לעתים קרובות על חושים מוגברים, כוח גופני מוגבר, מיקוד משופר, לחץ מופחת ועלייה באנרגיה נפשית ופיזית כאחד.

קצת מזכיר לי את התחושות בתוך אמבטיית קרח – SHORT TERM STRESSORS עושה את העבודה ואיתו גם כנראה רשימת יתרונות הדומה ליתרונות של אמבטיית קרח.

קצת אתיקה - האם לחלוב את הקמבו מהצפרדע החמודה הזאת היא מעשה אתי/מוסרי?

בעוד קמבו נהיה יותר ויותר פופלארי בשל תכונותיו הטיפוליות, חשוב לגשת לכל טיפול קמבו במודעות מלאה.

האיסוף והחליבה של הצפרדעים עוררו ויכוחים בנוגע לפרקטיקות אתיות. נעשים מאמצים להבטיח שאיסוף קמבו נעשה בצורה אתית, מה שגורם לטראומה מינימלית לצפרדעים.

חלק מהשמאנים אפילו לוקחים על עצמם לאסוף ולחלוב את הצפרדעים, תוך שימוש רק בהפרשות הראשוניות כדי להבטיח שהצפרדע תשמור על עצמה מספיק כדי להגן על עצמה. 

קמבו והמדע

מבחינה מדעית, קמבו נשאר נושא שלא נחקר יותר מדי. הפרשות הצפרדע הן תערובת עשירה של פפטידים, כולל דרמורפין ודלטורפין, שני אופיואידים טבעיים חזקים. העוצמה של דרמורפין עולה על זה של מורפיום לפחות פי 30. המחקר נמשך כדי לחשוף את כל הספקטרום של היישומים והיתרונות הפוטנציאליים של קמבו.  

המחקר הספציפי הנקרא
“קמבו: חומר ריפוי פולחני מצפרדע באמזונס ומקור לטיפולים חדשים

“מתעמק בפוטנציאל של קמבו, תערובת מורכבת של פפטידים ביו-אקטיביים, המופרשים דרך עורה של הצפרדע הטרופית, Phyllomedusa bicolor. המחקר מדגיש את האתגרים במציאת תרופות יעילות לכאב כרוני, ומדגיש את היעילות המוגבלת של טיפולים עכשוויים כמו Pregabalin. המאמר מציע כי נדרשת הבנה מעמיקה יותר של הפתופיזיולוגיה של כאב נוירופטי וקוראת לפרדיגמות בדיקה חדשות לכאב.

פפטידים עם תכונות משככות כאבים:

המחקר מזהה שלושה פפטידים ביו-אקטיביים בקמבו עם תכונות ברורות לשיכוך כאבים. שניים מהפפטידים הללו, דרמורפין ו-Cerulein, מפעילים את קולטן האופיואידים הקשורים למורפיום (MOR), בעוד שלאחד יש זיקה גבוהה לרצפטור הדלתא-אופיואיד (DOR).

גם דרמורפין וגם צרוליין הוערכו בחולים והראו תוצאות מבטיחות בטיפול בכאב.

דלטורפין, למרות שעדיין לא נבדק בבני אדם, ידוע כמודולטור חיובי של השפעת הכאבים של מורפיום.

הקלה על כאבים באמצעות קמבו: יש פוטצניאל!

השפעת שיטת וים הוף על תחושת הכאב

קמבו היא בעצם ערובת ייחודית של פפטידים ביו-אקטיביים. השימוש הטקסי הגובר שלו במערב נקשר להשפעות מרפאות, במיוחד בנוגע לכאב כרוני. בין התרכובות הרבות בקמבו, לפחות שלושה פפטידים מעודדים פעילות משככת כאבים. דרמורפין ו-cerulein, בפרט, מראים הבטחה למחקרים עתידיים בשל יעילותם ובטיחותם המוכחת בחולים. המחקרים מצביעים על כך שפפטידים אלה, במיוחד כאשר הם מועברים תוך-טקאלית, יכולים להיות טיפולים פוטנציאליים לכאבים הנובעים במקרים של סרטן חמור או לכאבים לאחר ניתוח (Source).

הסכנות של שימוש בקמבו - למי אסור להשתתף בטקס קמבו?

  1. בעיות לב: אנשים עם בעיות לב חמורות, כגון אלו שעברו ניתוחי לב או מטופלים בתרופות לבעיות לב, צריכים להימנע מקמבו. הטקס יכול להגביר את קצב הלב ואת לחץ הדם, מה שעלול להיות מסוכן עבור אנשים אלה.
  2. נשים בהריון או מניקות: בדרך כלל מומלץ לנשים בהריון או מניקות להימנע מקמבו. ההשפעות על העובר או התינוק לא נחקרו היטב, ועדיף שלא לקחת סיכון.
  3. בעיות הקשורות לבריאות הנפש: אנשים עם הפרעות בריאות נפשיות חמורות, במיוחד אלו הנוטלים תרופות פסיכיאטריות, צריכים להתייעץ עם הרופא שלהם לפני שהם שוקלים לעשות טקסקמבו. הטקס יכול להיות אינטנסיבי ועלול להחמיר מצבים קוגנטייבים מסוימים.
  4. אנשים שעברו ניתוח לאחרונה: מי שעבר לאחרונה ניתוחים או פרוצדורות גדולות צריך להמתין עד להחלמה מלאה לפני השתתפות בטקס קמבו.
  5. נוטלים תרופות: אנשים הנוטלים תרופות בעלות השפעה על הלב, לחץ הדם או המוח צריכים להיות זהירים ולהתייעץ עם רופא לפני טקס קמבו. תרופות כמו Saxenda
  6. היסטוריה של שבץ מוחי: אנשים שעברו שבץ מוחי או נמצאים בסיכון גבוה לשבץ מוחי צריכים להימנע מקמבו עקב עלייה אפשרית בלחץ הדם. 
  7. מערכת חיסון חלשה: אלה עם מערכת חיסונית פגיעה, כגון אנשים שעוברים כימותרפיה או עם הפרעות אוטואימוניות מסוימות, צריכים להיות זהירים מאוד ולהתעייץ עם רופא לפני שהולכים לטקס קמבו. שימו לב שגם אנשים עם אסטמה כדאי מאוד להתייעץ עם רופא לפני טקס כזה.
  8. גמילה מהתמכרות או מכורים: אנשים שעוברים גמילה מחומרים ממכרים מסוימים, במיוחד אלכוהול או סמים, צריכים להימנע מקמבו עד שהם לרמת יציבות גבוה יותר. למעשני הקנאבי, שימו לב שכדאי לקחת כמה שבועות של גמילה מקנאביס על מנת להתנקות ולהשאר בפוקוס. 
  9. קשישים: אנשים מבוגרים, במיוחד אלה עם בעיות בריאות מרובות, צריכים להיות זהירים לפני טקס קמבו ולשקול עם רופא את העניין.
  10. מצבים בריאותיים כלליים: אנשים הסובלים ממצבים כמו אפילפסיה, הפרעות בקרישת דם, או אלה שמחלימים ממחלות קשות צריכים לקבל אישור לפני טקס הקמבו.

אז איך אני מסכם את מסע הקמבו שלי?

איך אני אגיד את זה? מרגיש טוב, פשוט שינה אותי מבפנים והחוצה. היום אני בנאדם שונה, גם התחלתי לתרגל נשימות, הכרתי את אופיר דרך גילוי של השיטה, ודרך וים הוף, התחלתי בתהליך של לימודי נשימה והיום אני בנאדם אחר. טקס הקמבו הזה שינה אותי מבפנים. פתאום העזתי, יצרתי קשר עם האתר הזה, גיליתי את נפלאות החשיפה לקור וקרח, קראתי ספרים של וים הוף, והפכתי להיות מתרגל וים הוף קבוע, התמדתי בטבילה יומית בקרח, תרגול נשימות קבוע על בסיס יום יומי, ואיבדתי את הפחד! מרגיש שונה! תודה לעולם!

שלכם

שמואל לאסבנתי